Startuj z nami| Dodaj do ulubionych     

 
               11.08.2003 r.
 
 

 
       Przydworzyce
  [51o42'44" (51.712222oN; 21o24'22" (21.406111o) E] to nieduża miejscowość położona nad Wisłą, w pobliżu ujścia rzeki Radomki (1,5 km), na skraju Puszczy Kozienickiej. Liczy sobie 260 mieszkańców, którzy wiodą tam spokojny żywot, zajmując się głównie uprawą truskawek i warzyw.   [Widok z satelity]

W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w tutejszy krajobraz wdarły się zupełnie nieoczekiwanie strzeliste kominy Elektrowni Kozienice, która to stała się jednocześnie znakomitym w tamtym okresie rynkiem pracy dla okolicznych mieszkańców. Elektrownia ma zresztą nieustanny wpływ na życie mieszkańców Kozienic i rozwój tego miasteczka, a także całego powiatu kozienickiego, który za sprawą tutejszych władz osiąga coraz to lepsze wyniki w rankingu najbardziej gospodarnych gmin naszego regionu (Mazowsza) i nie tylko.

We wsi (podzielonej na dwie części- tzw. Starą Wieś i Kresy) znajdują się dwa sklepy spożywcze, zakład mechaniki pojazdowej oraz szkoła podstawowa.  Uczęszczają do niej także dzieci z pobliskich miejscowości: Kłody, Basinowa, Dębowoli, Bożówki. Liczba uczniów z roku na rok maleje (niestety) z powodu niżu demograficznego i obecnie waha się w granicach od 80 do 90. Szkoła jest jedną z 4 szkół podstawowych wiejskiej Gminy Magnuszew.

Mimo to, decyzją władz gminnych zakończono kolejny etap rozbudowy szkoły - budową małej (jaka szkoda) sali gimnastycznej. Stało się to możliwe nie tylko dzięki staraniom ówczesnej pani dyrektor - Elżbiety Kapusty, lecz także dzięki wspaniałej postawie naszych sportowców. Oni to, od kilku lat zdobywają laury w licznych imprezach sportowych, trenując pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego.

Nie są to jedyne sukcesy w ponad stuletniej historii naszej szkoły, uwiecznionej na kartach starej kroniki, spisywanej ręką m. in. pierwszego jej kierownika z lat 1933 - 1965, p. Henryka Brykajły.


 
     
     
© 2003-10 Szkoła Podstawowa w Przydworzycach               Webmaster: Małgorzata Majewska